Vezi palmaresul echipelor CNAV

Karate

Ziua Culturii Naționale – ”Mihai Eminescu”

În contextul Zilei Culturii Naționale, catedra de karate din cadrul Colegiului Național ”Aurel Vlaicu” din București a realizat activitatea ”Sportul și Cultura”.

Prin intermediul acestei activități am urmărit promovarea culturii naționale, a celui mai mare poet din literatura română, Mihai Eminescu, și să facem auzită vocea tinerilor noștri sportivi care contribuie la realizarea unei alte ramuri ale culturii naționale, și anume, cultura sportivă.

La această activitate au participat elevii claselor vocațional, IX – XII, cu specializarea karate.

În prima parte a activității, elevii au fost rugați să studieze poeziile scrise de Mihai Eminescu și să aleagă acea poezie, strofă sau vers cu care empatizează cel mai puternic din punct de vedere sportiv, care descrie parcursul vieții unui sportiv de performanță.

Deși părerile au fost împărțite și au fost propuse mai multe poezii, în urma discuțiilor constructive și părerilor împărtășite, alegerea majoritară a sportivilor a fost prima strofă din poezia ”Glossă”.

Astfel, la finalul orei de pregătire sportivă practică, elevii au ales să încheie antrenamentul cu un scurt moment de cultură, și anume, cu recitarea primei strofe din poezia ”Glossă”.

 

Vreme trece, vreme vine,

Toate-s vechi și nouă toate;

Ce e rău și ce e bine

Tu te-ntreabă și socoate;

 

Nu spera și nu ai teamă,

Ce e val ca valul trece;

De te-ndeamnă, de te cheamă,

Tu rămâi la toate rece.”

 

În urma discuțiilor purtate cu elevii și a momentului de cultură, mic dar intens,  concluzionăm în rândurile următoare punctul de vedere al unui sportiv de performanță raportat la versurile amintite anterior.

Elevii și sportivii noștri sunt de părere că din prima zi în care s-a pășit în sala de antrenament și până astăzi, anii au trecut într-o clipită. Deși pregătirea și rutina face ca totul să pară vechi, fiecare antrenament este nou, diferit, noi suntem și trăim diferit fiecare antrenament, fiecare competiție. Trebuie să fim permanent într-o stare de alertă, de continuă pregătire fizică și psihică, să rămânem obiectivi și să ne analizăm greșelile și punctele slabe; nu trebuie să sperăm la o victorie, ci trebuie să ne pregătim cu perseverență și determinare, trebuie să muncim pentru a deveni și pentru a rămâne campioni; nu trebuie să ne lăsăm conduși de teamă, ci să construim din ea trepte pe care să urcăm pentru a ajunge mai buni, mai puternici, mai determinați; nu trebuie să ne lăsăm dominați de sentimentul eșecului atunci când simțim că nu dăm randament sau când am pierdut un meci, nici măcar de statul de vedetă pe care îl obținem atunci când devenim campioni, pentru că, așa cum Eminescu spune ”ce e val ca valul trece”, astfel și eșecurile și victoriile vor trece și o vom lua de la capăt a doua zi.

Prin urmare, considerăm că obiectivul urmărit a fost atins și ne propunem să continuăm să promovăm cultura sub toate formele sale cu fiecare ocazie.

Prof. dr. Ioana Sorina ION-LAMBU

VIDEO

Întâlnire cu Ana-Maria Brânză

 

În cadrul proiectului cultural ”A fost odată” finanțat de Ministerul Culturii, elevii Colegiului Național ”Aurel Vlaicu” din București, au participat la întâlnirea cu campioana olimpică la scrimă, Ana-Maria Brânză-Popescu.

Prin intermediul acestei activități am urmărit promovarea culturii naționale, povestea unui campion olimpic al României, Ana-Maria Brânză-Popescu, să promovăm valorile sportive și să îmbogățim cultura sportivă a tinerei generații.

La această activitate au participat elevii claselor vocațional, IX – XII, cu specializarea karate.

Activitatea s-a desfășurat vineri, 19.01.2024, la sediul Muzeul Sportului. În prima parte a activității, elevii au fost rugați să studieze un panou cu poze ale românilor de poveste și să spună ce personaje recunosc. Una din poze era cea a marii sportive a scrimei românești, Ana-Maria Brânză-Popescu.

A doua parte a activității a constat în ascultarea poveștii de campion a Anei-Maria, cu toate aspectele pozitive și frumoase, precum și cele negative și greu de depășit, reprezentând parcursul vieții unui sportiv de performanță, și povestea din spatele unei medalii.

La finalul poveștii, elevii au avut posibilitatea să îi adreseze întrebări campioanei. Întrebările au fost legate de proveniența motivației, despre modalitatea de depășire a momentelor grele, despre accidentări și recuperare, despre posibilitatea de a pleca din țară etc.

Ultima parte a activității a constat în efectuarea unui tur de prezentare al muzeului și cunoașterea și a altor personaje de renume din lumea sportului.

În urma discuțiilor purtate cu elevii și a chestionarului google forms completat, putem afirma că elevii au fost încântați de această activitate acordându-i calificativul foarte bine și prin faptul că și-au exprimat dorința de a mai participa la activități asemănătoare.

La întrebarea ”Au fost momente în cadrul activității în care te-ai regăsit? Dacă da, descrie momentul.”, elevii au răspuns că au fost multe momente în care s-au regăsit în povestea Anei-Maria, precum momentul în care a continuat să lupte pentru a-și îndeplini visul de a cuceri medalia de aur, sau momentul în care au empatizat cu întreaga luptă interioară și fizică dusă de campioană pentru a se reface după operația suferită la picior cu puțin timp înaintea Jocurilor Olimpice, precum și trăirile și emoțiile la intrarea pentru prima data în sala de antrenament.

În cadrul rubricii în care elevii au fost rugați să descrie sentimentele trăite pe parcursul activității, aceștia au enumerat motivație, inspirație, înțelegere, admirație, bucurie, curiozitate și interes.

”Au fost momente în cadrul activității în care te-ai regăsit? Dacă da, descrie momentul.”

  • Momentul în care m-am regăsit a fost acela când doamna Maria a vorbit despre faptul că nu s-a dat bătută din a-și urmări visul de a câștiga medalia de aur;
  • M-am regăsit foarte mult în ce a spus Ana-Maria Brânză când ne-a povestit ce sentimente a trăit când a intrat pentru prima oară în sala de antrenament;
  • Motivația pe care o avea doamna Ana;
  • Au fost mai multe momente asemănătoare, ce se petrec în viața sportivilor de performanță, dar cel care mi-a adus un zâmbet pe buze și ma făcut să mă gândesc și la experiențele mele a fost acela când părinții Ana-Mariei Brânză alegeau să nu pună o presiune pe umerii copilului indiferent de rezultat. Acest lucru m-a dus cu gândul doar la primele mele eșecuri și la reacțiile părinților mei, care nu au putut decât să îmi ofere puterea și ambiția necesară de a merge mai departe;
  • M-am regăsit oarecum în povestea doamnei Ana Maria Brânză, când aceasta a pierdut la Jocurile Olimpice și nu s-a dat bătută, asta dovedește ambiția unui adevărat campion.

Descrie ce sentimente sau trăiri ai simți pe parcursul activității.

  • Fericire, curiozitate și interes;
  • Pe parcursul activității sentimentul pe care l-am avut a fost acela de inspirație;
  • Motivație;
  • Sentimentele pe care le-am simțit pe parcursul activității au fost de bucurie și admirație;
  • Plăcerea de a face sport;
  • M-am simțit înțeles deoarece în fața mea era cineva care povestea despre trăiri asemănătoare cu ale mele;
  • Sentimentul predominant a fost cel de mândrie;
  • Este foarte greu să descriu ce sentimente am avut, pe deoparte am avut emoții pe parcursul povestirii deoarece aceasta are un mod de a povesti incredibil de bine și de a te ține în suspans.

Prin urmare, considerăm că obiectivul urmărit a fost atins și ne propunem să continuăm să promovăm valorile noastre sportive și să creștem gradul de interes și motivație în practicarea unui sport de performanță sau de masă, indiferent de ramura sportivă.

Prof. dr. Ioana Sorina ION-LAMBU

CONCURS NAȚIONAL ȘCOLAR, TÂRGOVIȘTE, 04.11.2023

 

Au fost înscriși 628 de sportivi din 41 de cluburi.

Colegiul Național Aurel Vlaicu s-a clasat pe locul 6 în clasamentul general pe medalii cu un total de 14 medalii – 7 aur, 5 argint, 2 bronz.

Rezultatele obținute de sportivii nostri, îndrumați de profesor-antrenor Ioana Sorina ION-LAMBU sunt următoarele:

 

MOISA Bianca – locul I kata 7 ani

– locul II shobu nihon 7 ani

 

PIȚIGOI Darius – locul II kata 14-15 ani 8-7 kyu

 

ANGHEL Laura – locul I kata 16-17 ani 6-4 kyu

– locul II kumite shobu ippon 16-17 ani

 

COSTACHE Erica – locul I kata 16-17 ani 3 kyu – dan

– locul I kumite 16-17 ani, -50 kg

 

MĂRGĂRIT Andreea – locul III kata16-17 ani, 3 kyu – dan

– locul I kumite shobu ippon 16-17 ani

 

STAVARACHE Andrei – locul I kata 16-17 ani 6-4 kyu

 

ONISEI Lucian – locul III kata 16-17 ani, 3 kyu – dan

– locul II kumite 16-17 ani, -55 kg

 

IVAN Alexandru – locul I kata +18 ani 3 kyu – dan

 

UNGUREANU Alexandru – locul II kumite 14-15 ani, -75 kg

Prof. responsabil,
Prof. dr. Ioana Sorina ION-LAMBU

CAMPIONATUL EUROPEAN DE KARATE WUKF, ANTIBES, FRANȚA 15.11.2023 – 19.11.2023 

La această ediție a Campionatului European au participat 25 de țări, 45 de federații sportive, 110 cluburi sportive și 1352 de sportivi.

Colegiul Național ”Aurel Vlaicu” a fost reprezentat de sportivii Erica COSTACHE, Andreea MĂRGĂRIT, Laura ANGHEL și Andrei STAVARACHE.

Rezultatele obținute de sportivii noștri sunt următoarele:

ANGHEL Laura – locul II kumite team rotation shobu ippon junior 16-20 ani

– locul II kumite team shobu ippon cadets and juniors 16-20 ani

– locul IV kata team 16-17 ani

 

COSTACHE Erica – locul II kata open16-17 ani

– locul III kata goju-ryu 16-17 ani

– locul II kumite 16-17 ani, -50 kg

– locul II kumite team rotation shobu sanbon 16-17 ani

– locul II kumite team shobu sanbon 16-17 ani

 

MĂRGĂRIT Andreea – locul III kumite shobu ippon cadets and juniors 16-20 ani

– locul II kumite team rotation shobu ippon junior 16-20 ani

– locul II kumite team shobu ippon cadets and juniors 16-20 ani

– locul IV kata team 16-17 ani

 

STAVARACHE Andrei – locul V kata goju ryu,16-17 ani

locul V kumite team rotation shobu sanbon 16-17 ani

Prof. responsabil,
Prof. dr. Ioana Sorina ION-LAMBU

CUPA C.N.A.V. EDIȚIA CENTENAR 1923-2023, 28.10.2023

 

Sâmbătă, 28.10.2023, orele 09:00 a avut loc festivitatea de deschidere a Cupei C.N.A.V. – ediția Centenar, cu ocazia împlinirii a 100 de ani de existență a Colegiului Național ”Aurel Vlaicu”.

La startul festivității de deschidere s-au aliniat 167 de sportivi, 80 de fete și 87 de sportivi, cu un total de 390 de probe. Au participat 19 cluburi din București, Chitila, Mediaș, Pucioasa, Breaza, Buftea, Călărași, Constanța, Plopeni, Fetești, Slobozia, Ploiești, Sinaia și Cluj.

De respectarea regulamentului au avut grijă cei 16 arbitrii selectați de către șeful comisiei de arbitraj din cadrul F.R.K. WUKF, Nicu Crăciun.

În cadrul festivității de deschidere, vicepreședintele F.R.K. WUKF – Adrian Gherman, a adresat câteva cuvinte sportivilor, părinților și spectatorilor. De asemenea doamna director Nela Ghigeanu a mulțumit sportivilor și antrenorilor pentru prezența alături de noi la această competiție, precum și sponsorilor și partenerilor care au contribuit la realizarea competiției. Alături de doamna director a fost și doamna profesor metodist Mirabela Niță, din partea Inspectoratului.

După cuvintele de deschidere a oficialilor, a avut loc demonstrația de Iaido efectuată de sensei Mircea Ungurean, 8 dan karate Shotokan și 3 dan Iaido, urmată de demonstrația de acro-dance și karate efectuată de fetele de clubul Double D alături de sportivii C.N.A.V.

Dorim să le mulțumim și aici, sponsorilor și partenerilor noștri, și să îi enumerăm pentru contribuția adusă succesului acestei competiții:

A.C.S. Double D – demonstrație de acro-dance în cadrul festivității de deschidere a competiției;

 

Federația de Aido – demonstrație de karate în cadrul festivității de deschidere a competiției, precum și oferirea cupelor pentru premierea sportivilor de la categoriile de individual open kata și kumite;

 

Federația Română de Freestyle Kickboxing și Muay Thai – responsabil cu oferirea unei suprafețe de teren de 8x8m pentru desfășurarea competiției;

 

Coca-Cola – contribuție adusă la hidratarea sportivilor și antrenorilor pe parcursul competiției, precum și oferirea de premii speciale pentru categoriile de individual open;

 

DOT caffe – contribuție adusă la revigorarea arbitrilor pe parcursul competiției prin punerea la dispoziție a unui aparat de cafea;

 

Kung Fu-pizza – contribuție prin casigurarea hranei pe parcursul competiției pentru arbitrii, antrenori și elevii Colegiului;

 

Asociația Sport, Terapie și Bune Maniere – contribuție prin casigurarea hranei pe parcursul competiției pentru arbitrii, antrenori și elevii Colegiului;

 

Celarom SRL – contribuție la construirea podiumului de premiere care rămâne în dotarea Colegiului;

 

Hohoba Store – contribuție adusă prin oferirea trofeelor pentru arbitrii și invitați;

 

Rotary Club Cișmigiu – contribuție adusă prin oferirea cupelor pentru premierea câștigătorilor categoriile pe echipe;

 

Plus Car Mobil – contribuție adusă prin oferirea cupelor pentru premierea câștigătorilor categoriile pe echipe;

 

MyGame.ro – contribuție adusă prin oferirea de premii speciale pentru categoriile de individual open;

 

MidAlexArt – contribuție adusă prin oferirea de premii speciale pentru categoriile de individual open;

 

Tricouri.ro – contribuție prin punerea la dispoziție de tricouri pentru voluntarii care au ajutat pe tot parcursul desfășurării competiției;

 

Poliția Locală sector 1 – pentru asigurarea pazei și protecției pe tot parcursul desfășurării competiției;

 

Serviciul de urgență – pentru asigurarea stării de sănătate și siguranță pe parcursul desfășurării competiției prin prezența unei ambulanțe la locație;

 

Voluntarii C.N.A.V. – pentru contribuția adusă la organizarea și pregătirea sălii pentru competiție, aranjarea materialelor și echipamentelor, la asigurarea spațiului pentru sportivi la teren, înmânarea premiilor, curățenie etc.

 

Sportivii C.N.A.V. au obținut 29 de medalii – 13 aur, 6 argint, 10 bronz, reușind să urce Colegiul pe treapta a doua a clasamentului general pe medalii. Rezultatele obținute de aceștia sunt următoarele:

  • IVAN Alexandru – locul I kata 18 ani, 5 kyu – dan goju-ryu
  • locul I kata 18 ani open

 

  • GHEORGHE-ROȘCA David – locul III kumite +18 ani, -65 kg
  • locul III kumite + 18 ani open

 

  • PIȚIGOI Darius – locul I kata 14-15 ani, 9-7 kyu
  • locul III kata 14-15 ani open
  • locul III kumite 14-15 ani, -75 kg
  • locul III kumite 14-15 ani open

 

  • UNGUREANU Alexandru – locul I kata 14-15 ani open

 

  • ANGHEL Laura – locul I kata 16-17 ani, 9-6 kyu
  • locul II kumite 16-17 ani, -60 kg

 

  • VOICU Ramona – locul II kata 16-17 ani, 9-6 kyu

 

  • COSTACHE Erica – locul I kata 16-17 ani, 5 kyu – dan
  • locul I kata 16-17 ani open
  • locul II kumite 16-17 ani, -50 kg
  • locul III kumite 16-17 ani open

 

  • STAVARACHE Eduard – locul I kata 16-17 ani, 9-6 kyu
  • locul II kata 16-17 ani open

 

  • ONISEI Lucian – locul I kata 16-17 ani, 5 kyu- dan
  • locul I kata 16-17 ani open

 

  • VASILE Leonard – locul III kata 16-17 ani, 5 kyu -dan
  • Locul III kata 16-17 ani open

 

  • MĂRGĂRIT Andreea – locul III kata 16-17 ani open
  • locul I kumite 16-17 ani, -60 kg

 

  • MARIN Maia – locul III kumite 14-15 ani, -50 kg

 

  • CNAV TEAM 3 (GEORGESCU Daniel, PIȚIGOI Alexandru, UNGUREANU Alexandru) – locul I kumite rotativ 14-15 ani, băieți

 

  • CNAV TEAM 1 (COSTACHE Erica, MORARU Anis, VOICU Ramona) – locul I kumite rotativ 16-17 ani, fete

 

  • CNAV TEAM 2 (MĂRGĂRIT Andreea, ANGHEL Laura, MARIN Maia) – locul II kumite rotativ 16-17 ani, fete

 

  • CNAV TEAM 4 (GHEORGHE-ROȘCA David, VASILE Leonard, PURCĂREA Radu) – locul II kumite rotativ +18 ani, băieți
Responsabil catedră,
Prof. dr. Ioana Sorina ION-LAMBU

DEMONSTRATIE MATINAL ANTENA STARS, 18.10.2023

 

În dimineața zilei de miercuri, 18.10.2023, elevii COSTACHE Erica, MĂRGĂRIT Andreea, ONISEI Lucian și IVAN Alexandru, însoțiți de profesor doctor Ioana Sorina ION-LAMBU, au fost invitații matinalului de pe programul tv Antena Stars. În cadrul emisiunii, elevii au realizat o demonstrație de karate, s-a promovat clasa de vocațional, rezultate obținute de karateka Colegiului, oferta educațională, examenul de admitere, dar, cel mai important, a fost promovată Cupa C.N.A.V. karate – ediție centenar.

Puteți vedea emisiunea in filmulețul de mai jos.

Vă mulțumim că ne sunteți alături.

VIDEO

DEMONSTRATIE, HERASTRAU 01.10.2023

Pe data 01.10.2023, în parcul Herăstrău din București, Colegiul Național ”Aurel Vlaicu” a susținut o demonstrație de karate în cadrul Proiectului Districtual Promenada Inimii și în cadrul Săptămânii Europene a Sportului, cu scopul de a promova mișcarea, importanța și beneficiile mișcării, precum și promovarea clasei de vocațional din cadrul colegiului, precum și a unității extrașcolare sportive.

Lotul a fost format din 6 sportivi însoțiți de profesor doctor Ioana Sorina ION-LAMBU, și de sensei Marina Onuță. Aceștia sunt:

 

MOISA Bianca – 7 ani

POPESCU-BÂRLĂDEANU Mira – 9 ani

POPESCU-BÂRLĂDEANU – 6 ani

COSTACHE Erica – 16 ani

GHEORGHE-ROȘCA David – 20 ani

MINCU Alexandru – 20 ani

VIDEO 1

VIDEO 2

CUPA TRICOLORUL, BREAZA 30.09.2023 

În 30.09.2023 s-a desfășurat în sala de sport ”Virgil Dudău” din Breaza, Cupa Tricolorul în cadrul F.R.K. WUKF, la startul căreia s-au adunat 374 de sportivi din 28 de cluburi.

Lotul CNAV a fost compus din doar 6 sportivi îndrumați de prof. dr. Ioana Sorina ION-LAMBU, și a reușit să se claseze pe locul 19 cu 7 medalii – 3 aur, 2 argint, 4 bronz, după cum urmează:

 

  • Moisa Bianca

Locul I, kata 7 ani, 8-7 kyu

Locul III kihon 7 ani, 8-7 kyu

Locul I kumite 7 ani open

  • Popescu Bârlădeanu Mira

Locul II kata 9 ani 8-7 kyu

Locul II kihon 9 ani, 8-7 kyu

  • Pițigoi Darius

Locul I kata 14-15 ani, 9-7 kyu

Locul III kumite 14-15 ani, – 75 kg

  • Ungureanu Alexandru

Locul III kata 14-15 ani, 3 kyu – dan

Locul III kumite, 14-15 ani, -75 kg

 

CUPA ROMÂNIEI, CLUJ NAPOCA 15.09.2023-17.09.2023

În perioada 15-17.09.2023 s-a desfășurat Cupa României de karate WUKF la sala sporturilor “Horia Demian” din Cluj-Napoca. La aceasta competiție s-au aliniat 872 de sportivi din 56 de cluburi.

Colegiul Național “Aurel Vlaicu” a participat cu doar 10 sportivi, ocupând poziția 16 din 56 în clasamentul general pe medalii, iar rezultatele acestora sunt urmatoarele:

 

  • Costache Erica

Locul I kata individual 16-17 ani, +3 kyu – dan, Shitoryu + Goju-Ryu

Locul I kumite e 16-17 ani, -50 kg

  • Stavarache Eduard

Locul I 16-17 ani, 9-6 kyu, Goju-Ryu

  • Pitigoi Darius

Locul I kata 14-15 ani, 9-7 kyu, Goju-Ryu

  • Ivan Alexandru

Locul II kata 18-20 ani, +3 kyu – dan, Shitoryu + Goju-Ryu

  • Albu Alice

Locul III kata 18-20 ani, +5 kyu – dan, Goju-Ryu

  • Anghel Laura

Locul III kata 16-17 ani, 9-6 kyu, Shotokan + Goju-Ryu

Locul III kumite shobu ippon open 16-17 ani

  • Moisa Bianca

Locul II kata 7 ani, 8-7 kyu

  • Popescu-Barladeanu Mira

Locul I kata 8 ani, 8-7 kyu

 

Profesori-antrenori,

Prof. Dr. Ioana Sorina Ion-Lambu

Prof. Sorin Stoian

CAMPIONATUL MONDIAL DE KARATE WUKF, DUNDEE, SCOTIA 10.07.2023 – 17.07.2023

 

La această competiție s-au aliniat 31 de țări, 5 continente, 62 de federații, 119 cluburi sportive, 1806 sportivi.

Rezultatele obținute de sportivii noștri sunt următoarele:

 

  • Costache Erica

Locul I kumite individual, 16-17 ani, – 50 kg

Locul II kata individual 16-17 ani, goju-ryu

Locul V kata individual open 16-17 ani (63 de sportive)

Locul III kumite echipe 16-17 ani

Locul II kumite echipe rotative 16-17 ani

 

  • Mărgărit Andreea

Locul II kata 14-15 ani, goju ryu

Locul 21 kata individual open (95 de sportive)

Locul III kumite echipe 16-17 ani

Locul II kumite echipe rotative 16-17 ani

 

  • Mladin Eliza

Locul III kata 18-21 ani goju ryu

 

  • Ivan Alexandru

Participare kata 18-21 ani

Locul II kumite echipe rotative 18-21 ani, shobu ippon

Locul III kumite echipe shobu ippon, 18-21 ani

 

Vizioneaza Mometul Premierii

STAGIU DE PREGĂTIRE CHRISTOPHE PINNA, TÂRGU MUREȘ 16.06.2023 – 18.06.2023

 

Participare cu sportivii Anghel Laura, Costache Erica, Mărgărit Andreea și Stavarache Eduard, la stagiul de pregătire cu multiplul campion Mondial de karate Christophe Pinna, sub egida Federației Române de Karate WUKF la care au participat peste 300 de sportivi

EUROPEAN SCHOOL COMBAT GAMES, Belgrad – Serbia 28.05.2023 – 04.06.2023

 

În perioada 28.05.2023 – 04.06.2023, s-a desfășurat în Belgrad, Serbia, competiția European Combat School Games. Din lotul României care a participat la această competiție, au făcut parte și elevele noastre din clasa a IX-a G, Costache Erica și Mărgărit Andreea, care ne-au reprezentat cu success, obținând medalii atât la proba individual kumite, cât și la echipe

 

  • Costache Erica – Locul III kumite 14-15 ani, -50 kg / Locul III kumite echipe 1415 ani
  • Mărgărit Andreea – Locul III kumite individual, 14-15 ani, -60 kg / Locul III kumite echipe 1415 ani

CUPA ATEMI, EFORIE NORD 01.06.2023-03.06.2023

 

  • Sava Florentina – locul I kata 14-15 ani
  • Anghel Laura – locul I kata 16-17 ani / Locul II kumite 16-17 ani open
  • Stavarache Eduard – locul II kata 16-17 ani
  • Ivan Alexandru – locul I kata 18 ani
  • Onisei Lucian – locul II kata 14-15 ani / Locul I kumite 14-15 ani open
  • Voicu Ramona – locul II kata 16-17 ani

CAMPIONAT NAȚIONAL BRAȘOV 2023  

 

În perioada 19.05.2023-21.05.2023 în Patinoarul Olimpic din Brașov s-a desfășurat Campionatul Național de karate WUKF.

La această competiție s-au înscris 457 sportivi din 57 de cluburi.

Colegiul Național ”Aurel Vlaicu” a participat cu un lot de 8 sportivi însoțit de profesor doctor Ioana Sorina ION-LAMBU, reușind să se claseze pe poziția 11 cu un total de 10 medalii astfel:

  • Aur – 3 medalii;
  • Argint – 4 medalii;
  • Bronz – 3 medalii.

Rezultatele obținute de sportivii noștri sunt următoarele:

  • Mărgărit Andreea – locul III kata 14-15 ani, 3 kyu – dan;
  • Costache Erica – locul I kumite 14-15 ani, -50kg

– locul I kata 14-15 ani, 3 kyu – dan;

  • Ivan Alexandru – locul II kata 18-21 ani, 3 kyu – dan;
  • Onisei Lucian – locul II kata 14-15 ani;
  • Anghel Laura – locul III kata 16-17 ani;
  • Stavarache Andrei – locul I kata, 16-17 ani;
  • Gheorghe-Rosca David – locul III kumite 18-20 ani, -75 kg;
  • CNAV Team 3 (Ivan Alexandru, Stavarache Andrei, Gheorghe-Roșca David) – locul II kumite echipe shobu sanbon rotativ 18-21 ani;
  • CNAV Team 4 (Ivan Alexandru, Stavarache Andrei, Gheorghe-Roșca David) – locul II kumite echipe shobu sanbon 18-21 ani;

Profesor responsabil,

Prof. Dr. Ion-Lambu Ioana Sorina

CUPA HARA SIGHIȘOARA 21.04.2023-23.04.2023 

 

În perioada 21.04.2023-23.04.2023 în sala de sport ”Radu Voina” din Sighișoara s-a desfășurat Cupa Hara.

La această competiție s-au înscris 807 sportivi din 44 de cluburi, 365 fete și 442 băieți, cu 1718 de probe.

Colegiul Național ”Aurel Vlaicu” a participat cu un lot de 8 sportivi cu 13 intrări și 1 echipă, însoțit de profesorii Stoian Sorin și Alexandru george, reușind să se claseze pe poziția 18 cu un total de 14 medalii astfel:

  • Aur – 3 medalii;
  • Argint – 7 medalii;
  • Bronz – 4 medalii.

Rezultatele obținute de sportivii noștri sunt următoarele:

  • Costache Erica – locul II kumite 14-15 ani, -55kg;
  • Mărgărit Andreea – locul II kumite 14-15 ani, -60kg / locul I kata 14-15 ani;
  • Albu Alice – locul II kumite 18-20 ani -60 kg;
  • Moraru Ania – locul I kumite 16-17 ani, +60kg;
  • Ivan Alexandru – locul I kata 16-17 ani;
  • Onisei Lucian – locul II kumite 14-15 ani, -55 kg / locul III kata 14-15 ani;
  • Stavarache Andrei – locul II kata / locul III kumite 16-17 ani
  • Gheorghe-Rosca David – locul II kumite 18-20 ani, -75 kg;
  • CNAV Team 1 (Ivan Alexandru, Stavarache Andrei, Onisei Lucian) – locul III kumite echipe rotativ 16-17 ani

 

Profesor responsabil,

Prof. Dr. Ion-Lambu Ioana Sorina

CUPA UNIREA SLOBOZIA 2023

În perioada 31.03.2023-02.04.2023 în sala de sport ”Andreea Nica” din Slobozia s-a desfășurat prima competiție de karate din acest an, Cupa Unirea.

La această competiție s-au înscris 477 de sportivi din 31 de cluburi, 212 fete și 265 băieți, cu 1188 de probe.

Colegiul Național ”Aurel Vlaicu” a participat cu un lot de 16 sportivi cu 36 de intrări și 3 echipe, însoțit de profesor dr. Ion-Lambu Ioana Sorina și profesor Stoian Sorin, reușind să se claseze pe poziția 11 cu un total de 19 medalii astfel:

  • Aur – 5 medalii;
  • Argint – 8 medalii;
  • Bronz – 6 medalii.

Rezultatele obținute de sportivii noștri sunt următoarele:

  • Albu Alice – locul I kumite + 18 ani, – 60 kg;
  • Costache Erica – locul I kata 14-15 ani, + 3 kyu
  • Locul I kumite 14-15 ani, – 55 kg;
  • Locul III kumite open 14-15 ani
  • Mărgărit Andreea – locul II kata 14-15 ani, + 3 kyu
  • Locul I kumite 14-15 ani, + 55 kg;
  • Locul III kumite open 14-15 ani
  • Onisei Lucian – locul I kata 14-15 ani, + 3 kyu
  • Locul II kumite 14-15 ani, – 60 kg
  • Anghel Laura – locul I kata 16-17 ani, 9-7 kyu
  • Iordan Georgiana – locul II kumite 16-17 ani, – 55 kg
  • Moisa Bianca – locul II kihon 7 ani, 9 kyu
  • Locul III kumite open 7 ani
  • Gugiu Sebastian – locul II kumite, + 18 ani, + 70 kg
  • Ivan Alexandru – locul II kata 16-17 ani, + 3 kyu
  • Moraru Dragoș – locul III kihon 9 ani, 9 kyu
  • Stavarache Eduard – locul II kata 16-17 ani, 9-7 kyu
  • CNAV TEAM 1 (Costache Erica, Mărgărit Andreea, Sava Florentina) – locul III kumite rotativ 14-15 ani

Profesor responsabil,

Prof. Dr. Ion-Lambu Ioana Sorina

DEMONSTRAȚIE KARATE DECATHLON

 

În data de 15 ianuarie 2023 am participat la evenimentul sportiv ”Karate prin joacă” organizat de Decathlon Băneasa. Am fost Ambasadori ai sportului promovând importanta practicării exercițiului fizic independent sau intr-un cadru organizat.

Elevii Colegiului Național ”Aurel Vlaicu” care au participat la aceasta activitate au fost:

  • Eliza Mladin;
  • Erica Costache;
  • Andreea Mărgărit;
  • Laura Anghel;
  • Georgiana Iordan;
  • Lucian Onisei;
  • Alexandru Ivan;
  • Andrei Stavarache.

Sportivii au fost însoțiți de profesor doctor Ioana Sorina Ion-Lambu și profesor Sorin Stoian.

EMISIUNE TV SHOWBIZ REPORT

În luna noiembrie 2022, s-a desfășurat emisiunea Showbiz Report pe postul tv Antena 1, realizată de domnul Andre Ștefănescu. În cadrul acestei emisiunii au fost participat și au susținut o demonstrație de karate, elevii Colegiului Național ”Aurel Vlaicu” care au reprezentat Colegiul la Campionatul European de Karate din Florența, Italia, în perioada 3-6 noiembrie 2022:

  • Erica Costache;
  • Alexandru Ivan;
  • Eliza Mladin;
  • Andreea Mărgărit;
  • Alice Albu.

CUPA CAMPIONILOR EUROPENI 2022

11 decembrie 2022, Cluj Napoca

COSTACHE ERICA
Locul I kata open 14-15 ani

ALBU ALICE
Locul II senioare / Locul III kumite 18-20 ani – 65 kg

MLADIN ELIZA
Locul III kata open 16-17

IVAN ALEXANDRU
Locul III kata open 16-17 ani

IVAN ALEXANDRU
Locul III kata open 16-17 ani

GUGIU SEBASTIAN 
Locul II Kumite 18-20 ani – 75 Kg

MORARU ANIA
Locul III kumite 16-17 ani +60Kg

CUPA C.N.A.V. Ediția a II-a, BUCUREȘTI

26 NOIEMBRIE 2022

Cupa C.N.A.V. ediția a II-a s-a desfășurat sâmbătă 26 noiembrie 2022 în sala de sport a Colegiului Național Aurel Vlaicu, București.

La linia de start a competiției s-au aliniat 110 sportivi (59 fete, 51 băieți) din 17 cluburi participante (București, Chitila, Buftea, Târgoviște, Constanța, Pucioasa, Slobozia, Călărași, Ploiești și Turda) cu un total de 308 probe individuale și pe echipe.

Alături de noi, în realizarea acestei competiții au fost partenerii noștri care au oferit cadouri tuturor câștigătorilor, arbitrilor și cluburilor participante:

Gold Nutrition România

Mygame.ro

Tricouri.ro

MidAlexArt

Hohoba.ro

Conducerea colegiului ne-a ajutat în demersul pentru achiziționarea medaliilor și cupelor prin discuțiile purtate cu domnii Ciprian Popa și Smarcea, care nu au ezitat să se implice în acest proiect și cărora dorim să le mulțumim pentru acest ajutor. De asemenea, masa pentru arbitrii și antrenori a fost asigurata de KungFu Pizza în urma discuțiilor purtate cu conducerea colegiului.

Siguranța medicală a fost asigurată de către serviciul Ambulanță pe parcursul întregii competiții, iar liniștea și ordinea a fost asigurată de către Poliția Locală a sectorului 1.

Alături de noi au fost și voluntarii de la Crucea Roșie care au stat la fiecare teren de concurs pentru a se asigura că sportivii noștri au parte de primul ajutor cât mai rapid cu putință.

De asemenea, voluntarii claselor de karate au ajutat la amenajarea sălii de concurs și la desfășurarea acesteia în bune condiții.

Pentru organizarea competiției s-a lucrat în echipă, iar rezultatele nu au ezitat să apară.

STAVARACHE EDUARD
Locul II kata 16-17 ani 9-6 kyu
Locul III kumite 16-17 ani open

POPA DAVID
Locul III kata 16-17 ani 9-6 kyu

PRUTEANU FLAVIU
Locul I kata 16-17 ani 3 kyu – dan
Locul II kata 16-17 ani open

IVAN ALEXANDRU
Locul III kata 16-17 ani 3 kyu – dan
Locul III kata 16-17 ani open

OPREA MIHAI
Locul I kata + 18 ani 9-6 kyu
Locul II kata +18 ani open

ZABULICA VLAD
Locul II kata + 18 ani 9-6 kyu

SAVA FLORENTINA
Locul III kata 14-15 ani 9-6 kyu

COSTACHE ERICA
Locul I kata 14-15 ani 3 kyu – dan
Locul I kata 14-15 ani open

ANGHEL LAURA
Locul II kata 16-17 ani 9-6 kyu
Locul III kumite 16-17 ani – 65 kg
Locul III kumite 16-17 ani open

MLADIN ELIZA
Locul I kata 16-17 ani 3 kyu – dan
Locul I kata 16-17 ani open

MĂRGĂRIT ANDREEA
Locul II kumite 14-15 ani – 60 kg

ALBU ALICE
Locul II kumite + 18 ani – 60 kg
Locul II kumite +18 ani open

GUGIU SEBASTIAN
Locul I kumite + 18 ani -75 kg
Locul I kumite + 18 ani open

GHEORGHE-ROȘCA DAVID
Locul I kumite + 18 ani – 65 kg
Locul II kumite + 18 ani open

C.N.A.V. Team I
COSTACHE ERICA, MĂRGĂRIT ANDREEA, SAVA FLORENTINA
Locul II kumite echipe rotativ

C.N.A.V. Team II
GHEORGHE-ROȘCA DAVID, GUGIU SEBASTIAN, OPREA MIHAI
Locul I + 18 ani kumite echipe rotativ

Un total de 30 de medalii ce ne-a clasat pe primul loc în clasamentul general:

Locul I – 11 medalii
Locul II – 11 medalii
Locul III – 8 medalii

Astfel, obiectivele ne-au fost atinse și ne gândim deja la următoarea ediție care va fi una specială pentru noi, având în vedere că liceul nostru va sărbători 100 de ani de existență.

Profesor responsabil,

Ioana Sorina ION-LAMBU

Data: 28.11.2022

Crema karate-ului se adună la București pentru Cupa CNAV!

Sâmbătă, 26 noiembrie, se va desfășura în sala de sport a Colegiului Național Aurel Vlaicu din București cea de-a doua ediție a Cupei CNAV la karate.

Dorințe mari pentru sensei Ioana Lambu:

Vezi articol

CONCURS NAȚIONAL ȘCOLAR, TÂRGOVIȘTE
19 NOIEMBRIE 2022

Sâmbătă, 19 noiembrie 2022, la sala Polivalentă din Târgoviște s-a desfășurat Concursul Național Școlar de karate. La startul competiției s-au aliniat 507 sportivi din 23 de cluburi participante.
Colegiul Național Aurel Vlaicu a participat la această competiție cu un lot de 16 sportivi reușind să se clasifice pe a doua treaptă a clasamentului general pe medalii.

POPA David
locul II kata 16-17 ani 9 kyu
IVAN Alexandru
Locul II kata 16-17 ani 3 kyu – dan
PRUTEANU Flaviu
Locul III kata 16-17 ani 3 kyu – dan
ZABULICA Vlad
Locul I kata +18 ani 8-7 kyu
OPREA Mihai
Locul I kata +18 ani 6-4 kyu
GUGIU Sebastian
Locul II kata + 18 ani 3 kyu – dan
Locul I kumite + 18 ani -75 kg
FRUMUZACHE Sorin
Locul II kumite 14-15 ani + 75 kg
PURCĂREA Radu
Locul I kumite 16-17 ani + 75 kg
SAVA Florentina
Locul II kata 16-17 ani 9 kyu
Locul I kata 16-17 ani All style
ANGHEL Laura
Locul II kata 14-15 ani 8-7 kyu
Locul II kata 14-15 ani All Style
COSTACHE Erica
Locul I kata 14-15 ani 3 kyu – dan
Locul I kumite 14-15 ani – 45 kg
MĂRGĂRIT Andreea
Locul II kata 14-15 ani 3 kyu – dan
Locul I kumite 14- 15 ani – 60 kg
VOICU Ramona
Locul II kata 16-17 ani All Style
MORARU Ania
Locul III kata 16-17 ani 6-4 kyu
Locul I kumite + 60 kg
MLADIN Eliza
Locul I kata 16-17 ani 3 kyu – dan

TOTAL LOCURI
Locul I – 10
Locul II – 9
Locul III – 2

CAMPIONAT EUROPEAN, ITALIA – FLORENȚA
03-06 NOIEMBRIE 2022

La această competiție au participat 1852 de sportivi din 21 de țări.

ALBU Alice
Locul III kumite Echipe Shobu Sanbon 18-20 ani
Locul IV kata 18-20 ani
COSTACHE Erica
Locul I Kata 14-15 ani
Locul III – kumite 14-15 ani -50 kg
Locul III – kumite echipe shobu sanbon 14-15 ani
Locul IV – kata open 14-15 ani
Locul IV – kata echipe 16-17 ani
MĂRGĂRIT Andreea
Locul III kumite echipe shobu sanbon 14-15 ani
Locul IV kata echipe 16-17 ani
MLADIN Eliza
Locul I kata 16-17 ani
Locul II kumite echipe rotative ippon 16-17 ani
Locul I kumite echipe ippon 16-17 ani
Locul IV kata echipe 16-17 ani
IVAN Alexandru
Participare

TOTAL MEDALII
Locul I – 3 medalii
Locul II – 1 medalie
Locul III – 3 medalii

CUPA ROMÂNIEI, VOLUNTARI
7-9 OCTOMBRIE 2022

La această competiție au participat 879 de sportive din 55 de cluburi, 1992 de intrări. Este record de participare în istoria de 22 de ani a F.R.K. WUKF în competiții naționale.

C.N.A.V. s-a clasat pe locul 19 în clasamentul general.

ALBU ALICE
Locul II kumite 21-35 ani, -60 kg
Locul III kata 18-20 ani
COSTACHE ERICA
Locul III kumite 14-15 ani, -50 kg
Locul I kata 14-15 ani
GHEORGHE-ROSCA DAVID
Locul III kumite 21-35 ani -65 kg
IORDAN GEORGIANA
Locul I kumite 16-17 ani, -55kg
IVAN ALEXANDRU
Locul II kata 16-17 ani
MĂRGĂRIT ANDREEA
Locul III kumite 14-15 ani, -60 kg
Locul III kata 14-15 ani
MLADIN ELIZA
Locul I kata 16-17 ani
ONISEI LUCIAN
Locul I kata 14-15 ani
STAVARACHE ANDREI
Locul III kata 16-17 ani
MOISA BIANCA
Locul I kihon sub 7 ani
Locul I kata sub 7 ani
POPESCU-BÂRLĂDEANU MIRA
Locul III kata 8 ani
CNAV TEAM (Mladin Eliza, Costache Erica, Margarit Andreea)
Locul II kata echipe 16-17 ani

Total medalii
Locul I – 6 medalii
Locul II – 3 medalii
Locul III – 8 medalii

CAMPIONATUL NAȚIONAL, BRAȘOV
27-28 MAI 2022

Au participat 57 de cluburi și aproximativ 600 de sportivi.

ALBU MARIA
Locul III Kumite shobu sanbon fete 18-20 ani -60 KG
Locul III Kata goju ryu fete 21-35 ani 5-4-3-2-1 kyu + dan
Locul III Kata goju ryu fete 18-20 ani 5-4-3-2-1 kyu + dan
EDUARD ANDREI STAVARACHE
Locul III Kata goju ryu shito ryu baieti 14-15 ani 9-8-7 kyu
GHEORGHE-ROSCA DAVID
Locul III Kumite shobu sanbon baieti 18-20 ani -75 KG
GUGIU SEBASTIAN
Locul II Kumite shobu sanbon baieti 16-17 ANI +75 KG
IVAN STEFAN ALEXANDRU
Locul III Kumite shobu sanbon baieti 16-17 ANI -75 KG
MLADIN ELIZA VICTORIA
Locul I Kata goju ryu shito ryu fete 16-17 ANI 5-4-3-2-1 kyu + dan
OPREA MIHAI
Locul III Kata shito ryu goju ryu baieti 16-17 ANI 5-4-3-2-1 kyu + dan

Total medalii
Locul I – 1 medalie
Locul II – 1 medalie
Locul III – 7 medalii

CUPA TRANSILVANIA, TÂRGU MUREȘ
26 MARTIE 2022,

La această competiție au participat 32 de cluburi sportive din țară și aproximativ 300 de sportivi.

MLADIN ELIZA
Locul I kata 16-17 ani
IVAN ALEXANDRU
Locul II kata 16-17 ani
Locul II kumite 16-17 ani
OPREA MIHAI
Locul III kata 16-17 ani

Total medalii
Locul I – 1 medalie
Locul II – 2 medalii
Locul III – 1 medalii

CUPA UNIREA, SLOBOZIA
13 MARTIE 2022,

La această competiție s-au aliniat 404 sportivi din țară.

OPREA MIHAI
Locul I kata 16-17 ani 9-6 kyu
PRUTEANU FLAVIU
Locul I kata 16-17 ani 3 kyu – dan
ONUTA CRISTINA
Locul I kata 16-17 ani 6-3 kyu
GUGIU SEBASTIAN
Locul I kumite 16-17 ani +60 kg
IVAN ALEXANDRU
Locul III kata 16-17 ani 3 kyu – dan
MLADIN ELIZA
Locul III kata 16-17 ani 3 kyu – dan
MORARU ANIA
Locul III kumite 14-15 ani +60kg
STAVARACHE EDUARD
Locul III kata 14-15 ani 9-7 kyu

TOTAL MEDALII
Locul I – 4 medalii
Locul III – 4 medalii

CUPA BANZAI, ARAD
6 martie 2022
La această competiție au participat 530 de sportivi din România, Serbia, Bosnia-Herțegovina din 30 de cluburi.
MLADIN ELIZA
Locul I kata
GHEORGHE-ROSCA DAVID
Locul II kumite
IVAN ALEXANDRU
Locul III kata
STAVARACHE EDUARD
Locul I kata
TOTAL MEDALII
Locul I – 2 medalii
Locul II – 1 medalii
Locul III – 1 medalii

CUPA CAMPIONILOR EUROPENI, CLUJ NAPOCA
11-12 DECEMBRIE 2021

În perioada 11-12 decembrie 2021 în sala de sport Horia Demian din orașul Cluj-Napoca, s-a desfășurat Cupa Campionilor Europeni, competiție la startul căreia s-au aliniat peste 630 de sportivi din 59 de cluburi din 10 țări.

ALBU ALICE
Locul III kumite shobu sanbon 18-20 ani +65 kg
MINCU ALEXANDRU
Locul I kumite shobu sanbon 18-20 ani – 70 kg
GHEORGHE-ROȘCA DAVID
Locul II kumite shobu sanbon 18-20 ani – 70 kg
MORARU ANIA
Locul II kumite shobu sanbon 14-15 ani +60 kg
IVAN ALEXANDRU
Locul III kumite shobu sanbon 16-17 ani – 75 kg
PRUTEANU FLAVIU
Locul III kata open 16-17 ani
KUMITE ECHIPE ROTATIV (GHEORGHE-ROȘCA DAVID, MINCU ALEXANDRU, IVAN ALEXANDRU)
Locul III 18-20 ani
KUMITE ECHIPE ROTATIV (ONUTA CRISTINA)
Locul III 16-17 ani

Total medalii
Locul I – 1 medalie
Locul II – 2 medalii
Locul III – 5 medalii

CUPA ROMANIEI, SIGHIȘOARA
27-28 NOIEMBRIE 2021

La această competiție s-au înscris peste 600 de sportivi din 50 de cluburi de pe teritoriul României.

Onuță Cristina (Clasa XI G)
Locul II kata 16-17 ani 9-6 kyu
Locul III kumite 16-17 ani -55 kg
Oprică Delia (Clasa XII G)
Locul III kata 16-17 ani 9-6 kyu
Ivan Alexandru (Clasa X F)
Locul III kata 16-17 ani 5kyu-dan
Oprea Mihai (Clasa XI G)
Locul II kata 16-17 ani 9-6 kyu
Mincu Alexandru (Clasa XII G)
Locul II kumite 18-20, -65 kg
Albu Alice (Clasa XII G)
Locul I kata 18-20 ani, 9-6 kyu
Locul III kumite 18-20 ani, -65 kg
Moraru Ania (Clasa IX G)
Locul II kumite 14-15 ani, +65 kg
Stavarache Eduard (Clasa IX G)
Locul III kata 14-15 ani, 9-7 kyu
Pruteanu Flaviu (Clasa X F)
Locul III kata 16-17 ani, 5kyu-dan
Georgescu Eva (Clasa IX G)
Locul III kata 14-15 ani, 9-6 kyu
Team kumite rotativ (Moraru Ania)
Locul II 14-15 ani
Team kumite (Onuță Cristina)
Locul II 16-17 ani
Team kumite rotativ (Onuță Cristina)
Locul II 16-17 ani
Team kumite (Gheorghe-Roșca David, Mincu Alexandru, Ivan Alexandru, Purcărea Radu)
Locul II 18-20 ani
Team kumite rotativ (Gheorghe-Roșca David, Mincu Alexandru, Ivan Alexandru, Purcărea Radu)
Locul II 18-20 ani

Total medalii:
Locul I – 1 medalie
Locul II – 9 medalii
Locul III – 7 medalii

CUPA SHORIN RYU, TARGOVIȘTE
13 NOIEMBRIE 2021

În data de 13 noiembrie 2021 în sala Polivalentă din orașul târgoviște, s-a desfășurat Concursul Național Școlar, competiție la startul căreia s-au aliniat peste 400 de sportivi din toată țara.

ALBU MARIA
Locul 2 kumite shobu sanbon fete 18-35 ani -55 kg, -65 kg
ANIA ANTONIA MORARU
Locul 2 kumite shobu sanbon fete 14-15 ani +60 kg
Locul 3 kata interstiluri fete 14-15 ani 6-5-4 kyu
GHEORGHE-ROSCA DAVID
Locul 1 kumite shobu sanbon baieti 18-35 ani -65, -75 kg
GUGIU SEBASTIAN
Locul 1 kumite shobu sanbon baieti 16-17 ani -75 kg
Locul 3 – kata interstiluri baieti 16-17 ani 5-4-3-2-1 kyu + dan
IVAN STEFAN ALEXANDRU
Locul 2 kata interstiluri baieti 16-17 ani 5-4-3-2-1 kyu + dan
Locul 2 kumite shobu sanbon baieti 16-17 ani -75 kg
MINCU ALEXANDRU
Locul 2 kumite shobu sanbon baieti 18-35 ani -65, -75, -85 kg
ONUTA CRISTINA
Locul 2 kata interstiluri fete 16-17 ani 9-8-7-6 kyu
OPREA MIHAI
Locul 1 kata interstiluri baieti 16-17 ani 9-8-7-6 kyu

Total medalii
Locul I – 3 medalii
Locul II – 5 medalii
Locul III – 2 medalii

CUPA BANZAI, ARAD
17-18 IULIE 2021

La această competiție au fost înscrise 24 de cluburi din toată țara și peste 300 de sportivi.

ALBU MARIA
Locul 1 kata interstiluri female 18-35 years 9-8-7-6 kyu
GUGIU SEBASTIAN
Locul 3 kumite shobu sanbon male 16-17 years -75 Kg
IVAN STEFAN ALEXANDRU
Locul 2 kata interstiluri male 16-17 years 5-4-3-2-1 kyu + dan
MLADIN ELIZA VICTORIA
Locul 3 kata interstiluri female 16-17 years 5-4-3-2-1 kyu + dan
ONUTA CRISTINA
Locul 1 kata interstiluri female 16-17 years 9-8-7-6 kyu
Locul 2 kumite shobu sanbon female 16-17 years -55kg, -60 kg

TOTAL MEDALII

Locul I – 2 medalii
Locul II – 2 medalii
Locul III – 2 medalii

CAMPIONAT NAȚIONAL, BRAȘOV
20-21 MAI 2021

La această competiție au participat 53 de cluburi din toată țara și peste 600 de sportivi.

ALBU MARIA
place 1 – kata goju ryu fete 18-20 ani 9-6 kyu, 5-1 kyu + dan
place 2 – kumite shobu sanbon fete 18-20 ani 65 kg
IVAN STEFAN ALEXANDRU
place 2 kata shorin, goju, wado ryu baieti 16-17 ani 5-4-3-2-1 kyu + dan
MLADIN ELIZA VICTORIA
place 3 kata goju ryu fete 16-17 ani 5-4-3-2-1 kyu + dan
ONUTA CRISTINA
place 2 kata goju ryu fete 16-17 ani 9-8-7-6 kyu
TEAM 2 (MIHAI CRISTIAN IVAN STEFAN ALEXANDRU GUGIU SEBASTIAN GHEORGHE-ROSCA DAVID)
place 2 kumite rotativ shobu sanbon baieti 16-17 ani echipe

TOTAL MEDALII
LOCUL I – 1 medalie
LOCUL II – 4 medalii
LOCUL III – 1 medalie

PANOUL DE ONOARE

Generația 2017-2021

CLOCOTILĂ RĂZVAN
CUPA CNAV 2019 – LOCUL II KATA

COLINDEAȚĂ CRINA
CAMPIONAT NAȚIONAL 2018 – LOCUL III KATA
CAMPIONATUL NAȚIONAL 2019 – LOCUL II KATA
CUPA ROMÂNIEI 2019 – LOCUL I KATA

DRAGOMIRESCU MIHAI
CUPA ROMÂNIEI 2017- LOCUL II KATA
CAMPIONAT NATIONAL SCOLAR 2017 – LOCUL III KATA
CAMPIONAT BALCANIC 2018 – LOCUL I KATA
CUPA CAMPIONILOR EUROPENI 2018 – LOCUL III KUMITE
CUPA ROMÂNIEI 2019 – LOCUL I KATA
CUPA CAMPIONILOR EUROPENI 2019 – locul II kumite

FLOREA DANIELA

NEAGU IRINA

NEDELCU RADU

PĂUN EDUARD
CUPA CHITILA 2019
LOCUL II KATA
LOCUL III KUMITE

RADU ANTONIA

TOMA CĂTĂLIN

VATAMANU IANA
CUPA ROMÂNIEI 2019 – LOCUL II KATA

ZAPOROJAN VLADIMIR